معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست مطرح کرد
تلاش ایران برای دستیابی به یک مکانیسم عدالت اطلاعاتی در زمینه تنوع زیستی

خبرگزاری فارس: معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص دستاوردهای اجلاس 3 روزه تنوع زیستی (IPBES) گفت: ایران جزء کشورهایی است که برای دستیابی به یک سازوکار عدالت اطلاعاتی در عرصه محیط زیست تلاش می‌کند، چراکه کشورهای توسعه یافته همواره ادعای دستیابی آزاد و رایگان سایر کشورها به داده‌ها و اطلاعات تنوع زیستی را دارند اما در عمل یک انحصار طلبی در این زمینه در دنیا وجود دارد.

خبرگزاری فارس: تلاش ایران برای دستیابی به یک مکانیسم عدالت اطلاعاتی در زمینه تنوع زیستی

به گزارش خبرنگار جامعه فارس اصغر محمدی فاضل، معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: ایران جزو کشورهایی است که برای دستیابی به یک سازوکار عدالت اطلاعاتی در عرصه محیط زیست تلاش می‌کند، چون کشورهای توسعه یافته همواره ادعای دستیابی آزاد و رایگان سایر کشورها به داده‌ها و اطلاعات تنوع زیستی را دارند اما در عمل یک انحصار طلبی در این زمینه در دنیا وجود دارد.

وی با بیان اهمیت توجه به مسئله تنوع زیستی گفت: تنوع زیستی جوهره و ارزشمند‌ترین گنجینه حیات بشری است و بی شک از بین رفتن آن، حیات نسل بشر را با مخاطرات جدی مواجه ‌می‌کند.

فاضل افزود: در زمینه حفظ تنوع زیستی، اگرچه بسیاری از سازمان‌ها و فرایندهای موجود در جهت بهبود و ارتقای روابط، بین تصمیم سازان و جوامع علمی برای درک اهمیت حیاتی تنوع زیستی و خدمات اکوسیستمی با یکدیگر همکاری و مشارکت داشته‌اند، اما دولت‌ها براین نکته اذعان دارند که این ارتباط باید تقویت و مستحکم شود تا بتوان به طور مؤثری چالش‌های منتهی به از بین رفتن تنوع زیستی و کاهش خدمات اکوسیستمی را به نمایش گذاشت.

به گفته وی پس از طی یک فرآیند چندین ساله و مشورت کشور‌ها تلاش‌ها نتیجه داد و نهایتاً در ژوئن سال ۲۰۱۰ در شهر بوسان کره جنوبی، دولت‌ها با تشکیل سازوکار جدیدی برای تقویت تلاش‌های بین‌المللی حفاظت از تنوع زیستی به عنوان یک مکانیزم نوین جهانی موافقت کردند.

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست با بیان اینکه این سازوکار نشان می‌دهد، چگونه ‌می‌توان علم محیط زیست را به سیاستگذاری‌های کلان هر کشور متصل کرد، گفت: این مکانیزم موجب می‌شود تا سیاستگذاری‌های کلان با نگاهی خردمندانه به ارزش‌های بی بدیل تنوع زیستی بوده و مسئولان قادر باشند تا تصمیمات آگاهانه و درستی برای توسعه کشورهای خود و در عین حال در جهت حفاظت از تنوع زیستی اتخاذ کنند‌.

فاضل در مورد این سازوکار جدید بین‌الدولی که به IPBES معروف شده است می‌گوید: در این ساز و کار همچنین 4 وظیفه اصلی متصور است که این وظایف شامل "شناخت و اولویت بندی اطلاعات علمی و کلیدی مورد نیاز تصمیم سازان و تسریع در جهت تولید دانش جدید"،  "انجام ارزیابی‌های منظم برای دانش تنوع زیستی، خدمات اکوسیستمی و موضوعات مرتبط"‌، "حمایت از تدوین خط مشی‌ها و اجرای آن از طریق شناخت، معرفی ابزار‌ها و متدولوژی‌های مرتبط در این زمینه" و نیز "اولویت بندی و ظرفیت سازی‌های کلیدی مورد نیاز و فراهم کردن حمایت‌های مالی و سایر حمایت‌ها در زمینه نیازهای اولویت دار مرتبط" است.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد نشست منطقه‌ای آسیا - اقیانوسیه ساز و کار بین‌الدولی تنوع زیستی و خدمات زیست‌بومی عنوان کرد: این نشست توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) و با مشارکت کشورهای نروژ و کره جنوبی و به میزبانی جمهوری اسلامی ایران از صبح شنبه 20 اسفند ماه آغاز شد و به مدت 3 روز ادامه داشت.

وی در تشریح فعالیت‌های انجام شده در این نشست اظهار داشت: این اجلاس از روز شنبه به طور رسمی به ریاست جمهوری اسلامی ایران و نیز کره جنوبی به عنوان نایب رئیس آغاز به کار کرد و در مورد اهداف و نحوه مشارکت اجلاس بین ذیفعان، مشارکت جوامع محلی، ‌سازمان‌های مردم نهاد و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی صحبت و تبادل نظر شد. در ادامه روز اول اجلاس، کشورهای ایران ، کره جنوبی ، پاکستان و لیبریا به همراه نمایندگانی از یونسکو و سازمان همکاری اقتصادی (اکو) به عنوان گروه کاری تدوین گزارش اجلاس انتخاب شدند.

فاضل بیان کرد: در روز دوم نیز در مورد جزییات برنامه کاری، نحوه عملکرد اداری داخل سازمان جدیدالتأسیس IPBES و نحوه تعامل داخلی این سازو کار بحث و تبادل نظر شد.

وی ادامه داد: طی روز پایانی این اجلاس نیز پیشنهاد میزبانی دبیرخانه IPBES از سوی پنج کشور آلمان، فرانسه،‌ کنیا، کره جنوبی و هند مورد بررسی قرار گرفت و همچنین مباحث مربوط به بودجه و ساختارهای قانونی و حقوقی این سازوکار بحث و بررسی شد.

رئیس مؤسسه علوم و فناوری زیست محیطی سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو در مورد دستاورد این نشست سه روزه برای کشورمان نیز گفت: ایران در طول 20 سال گذشته در عرصه تنوع زیستی و 40 سال گذشته در کنوانسیون‌های بین المللی نقش بسزایی داشته که میزبانی این نشست به نوعی دفاع از موقعیت ایران در حمایت ، مدیریت و مشارکت مفاهیم تنوع زیستی در سطح بین المللی است.

به گفته وی میزبانی چنین نشست‌هایی علاوه بر ایجاد ظرفیت‌های ملی که موجب افزایش توانمندی‌های سازمان حفاظت محیط زیست در برگزاری، ریاست و مشارکت در مذاکرات بین المللی می‌شود، حفظ نقش محوری و تاریخی این سازمان را در اداره امور کنوانسیون های زیست محیطی نگهبانی می کند .

رئیس دانشگاه محیط زیست افزود: ایران بیش از 40 سال است که با میزبانی اجلاس کنوانسیون رامسر در عرصه حفاظت از طبیعت و تنوع زیستی در سطح بین المللی تاثیرگذار بوده و هست. ما در طول 10 سال گذشته 6 سال و در 3 دوره متوالی به عنوان عضو هیئت رئیسه کنوانسیون تنوع زیستی از طرف 52 کشور منطقه آسیا و اقیانوسیه انتخاب شده ایم و یک دوره نیز ریاست رکن علمی، فنی و فناوری کنوانسیون را به عهده داشته‌ایم. این ظرفیت با تلاش همه محققان، کارشناسان، محیط بانان و مسئولان محیط زیست کشور و علیرغم تحریمها و فشارهای دولتهای غربی به دست آمده و صیانت از این وجهه مثبت یک تکلیف ملی است.  

فاضل افزود: در تقسیمات جهانی ایران جزو بلوک کشورهای در حال توسعه است از این رو برای دستیابی به یک مکانیزم عدالت اطلاعاتی تلاش می‌کند، اگرچه کشورها توسعه یافته همواره ادعای دستیابی آزاد و رایگان به اطلاعات تنوع زیستی برای همه را دارند اما در عمل یک انحصار طلبی در دنیا وجود دارد که کشورهای در حال توسعه برای رسیدن به این داده ها و اطلاعات دائما باید مبارزه کنند.

نشست منطقه‌ای بین الدولی تنوع زیستی و خدمات زیست بومی، به میزبانی ایران، با هدف دستیابی به موضوعاتی از قبیل "معرفی این سازوکار جدید به کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه"، "ارائه گزارش پیشرفت کار و اخذ نظرات کشورهای شرکت کننده"، "بررسی اسناد رسمی تهیه شده  و جمع بندی نظرات کشور‌ها با هدف حصول به مواضع مشترک (یا مشابه)"، "بررسی راهکارهای تشریک مساعی با سایر معاهدات زیست محیطی" و "تبادل تجربیات و آموخته‌ها در زمینه تنوع زیستی و خدمات زیست بومی کشورهای شرکت کننده" برگزار شد.

این نشست توسط برنامه محیط زیست ملل متحد (UNEP)، با مشارکت دولت‌های نروژ و کره جنوبی و با حضور حدود یکصد نفر از متخصصان، صاحبنظران، کار‌شناسان ارشد و تصمیم گیران زیست محیطی کشورهای منطقه و نیز نهادهای ملی، منطقه ای و بین المللی مرتبط همانند دانشگاه محیط زیست، انیستیتو علوم و فناوری زیست محیطی اکو (ECO-IEST)، سازمان همکاری اقتصادی(ECO) ، سازمان علمی فرهنگی و آموزشی سازمان ملل متحد (UNESCO) ، برنامه عمران سازمان ملل(UNDP) ، سازمان خوارو بار جهانی(FAO) و مرکز پایش جهانی حفاظت(UNEP-WCMC)  ، به میزبانی جمهوری اسلامی ایران از روز20 اسفندماه آغاز به کار کرد و تا ۲۲ اسفند ادامه داشت.

انتهای‌پیام/