تحلیلگر مسائل بین‌المللی: آمریکا چاره‌ای جز تسلیم در برابر رابطه نفتی ایران و هند ندارد

خبرگزاری فارس: "سریرام چالیا"، بر این باور است که ایالات متحده سرانجام چاره‌ای ندارد جز اینکه در برابر خرید نفت هند از ایران تسلیم شود.

خبرگزاری فارس: تحلیلگر مسائل بین‌المللی: آمریکا چاره‌ای جز تسلیم در برابر رابطه نفتی ایران و هند ندارد

به گزارش فارس به نقل از راشاتودی، ایالات متحده در ایجاد توازن متقابل با چین، بر روی هندوستان حساب می‌کند و اگر طی ده سال اخیر به چیزی دست یافته باشد که در آسیا از نظر راهبردی ارزشمند به حساب آید، نزدیکی به هند بوده است.

چالیا، استاد دانشگاه "جیندال" بر این باور است که ایالات متحده روابط خوب خود با هند را به‌خاطر تنبیه ایران خراب نخواهد کرد چرا که چنین کاری به مثابه "خودکشی استراتژیک" خواهد بود. هندوستان به ایالات متحده اجازه نخواهد داد که در خصوص رابطه با ایران، فشاری به این کشور وارد کند.

به نظر چالیا، اگرچه شرکت‌های خصوصی هندی ممکن است نگران تحریم‌های ایالات متحده در صورت معامله با ایران باشند اما هندوستان به عنوان یک کشور مطمئن است که می‌تواند تجارت خود با ایران را ادامه دهد.

با این حال، "سیدهارت رامانا"، تحلیلگر مسائل مالی از هندمستان به راشاتودی می‌گوید که به نظر می‌رسد ایالات متحده در جلوگیری از روابط اقتصادی بین ایران و هند به موفقیت‌های محدودی دست یافته است. برخی شرکت‌های هندی سرمایه‌گذاری در ایران را قطع کرده‌اند و تراکنش‌های مالی خود با ایران را از طریق کشور ثالث بی‌طرف انجام می‌دهند.

رامانا مدعی‌ست که هندوستان علی‌رغم نیاز خود به انرژی، کمتر از غرب با برنامه هسته‌ای ایران مخالف نیست و اگر شورای امنیت سازمان ملل معاملات نفتی با ایران را ممنوع کند، هند نیز خود را با آن تطبیق خواهد داد.

انتهای پیام/ک.ص