رئیس جمهور تاجیکستان:
مذاکرات 4جانبه عامل ثبات در منطقه است

خبرگزاری فارس: امامعلی رحمان در نشست 4جانبه روسای جمهور ایران، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان تأکید کرد که این مذاکرات عامل تقویت ثبات در منطقه است.

خبرگزاری فارس: مذاکرات 4جانبه عامل ثبات در منطقه است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، روسای جمهور ایران، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان عصر یک‌شنبه بخش دیگری از برنامه دیدار و مذاکرات خود در چارچوب جشن جهانی نوروز در دوشنبه را رقم زدند.

 

روسای جمهور افغانستان، تاجیکستان، ایران و پاکستان در اجلاس 4جانبه شهر دوشنبه

 

امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان به عنوان میزبان این 2 نشست که ابتدا در چارچوب نشست سه‌جانبه ایران، تاجیکستان، افغانستان و پس از آن با حضور پاکستان برگزار شد، این نشست‌ها را گام دیگری برای ایجاد زمینه مناسب همکاری و تقویت روابط چند‌جانبه عنوان کرد.

رئیس جمهوری تاجیکستان در آغاز این 2 دیدار و در حضور خبرنگاران داخلی و خارجی این مذاکرات را عاملی برای رسیدن به ثبات منطقه‌ای و ایجاد زمینه توسعه روابط سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی میان کشورها دانست.

وی ابراز امیدواری کرد که مسائل مورد بحث در این مذاکرات به نزدیکی و هماهنگی مواضع کشورهای شرکت‌کننده در رابطه با اجرای طرح‌های مشترک و اتخاذ تدابیر مهم در این زمینه کمک خواهد کرد.

سپس این 2 نشست و مذاکرات سران کشور‌ها پشت درهای بسته انجام گرفت و منابع رسمی از اعلام جزئیات بیشتر برای رسانه‌ها خودداری کردند.

کارشناسان با اشاره به نتایج مذاکرات قبلی که در تهران، کابل، اسلام‌آباد و در 2 سال پیش در دوشنبه برگزار شدند بر احتمال ادامه بحث روی مسائل خروج از بنبست ارتباطاتی، گسترش همکاری در زمینه ساخت نیروگاه و ایجاد راه‌آهن و جاده با هدف افزایش میزان مبادلات تجاری و همچنین جلوگیری از فعالیت گروه‌های تروریستی و افراطی را از محورهای اصلی این 2 نشست دانستند.

 

 

این کارشناسان می‌گویند: بررسی طرح یک نیروگاه برق آبی بر روی رودخانه "پنج" در مرز مشترک تاجیکستان و افغانستان، تسریع در روند اجرایی شدن برنامه بین‌المللی "کاسا 1000" که انتقال برق از طریق تاجیکستان به افغانستان و پاکستان را پیش‌بینی می‌کند و نیز طرح ساخت راه آهن بین ایران، تاجیکستان و افغانستان از زمینه‌های دیگر گفت‌وگوهای سران خواهد بود.

آنان مسائل مربوط به تقویت مبارزه و مقابله با گروه‌های افراطی و اتخاذ تدابیری در راستای کاهش قاچاق مواد مخدر، همکاری بیش از پیش کشورها برای بازگشت ثبات و امنیت به افغانستان را از محورهای دیگر این مذاکرات عنوان کردند.

روسای جمهوری ایران، افغانستان، پاکستان که با دعوت دولت تاجیکستان و با هدف شرکت در برنامه‌های تجلیل از نوروز جهانی روز گذشته وارد دوشنبه پایتخت این کشور شدند تا کنون دیدار و مذاکرات جداگانه با رئیس جمهوری تاجیکستان انجام داده و همچنین در کنفرانس بینالمللی و جشن نوروز شرکت کردند.

بنا به گزارش منابع رسمی، احمدی‌نژاد، زرداری و کرزی روز دوشنبه پس از شرکت در پنجمین کنفرانس بررسی مسائل افغانستان به برنامه بازدید 3 روزه خود در تاجیکستان پایان خواهند داد.

انتهای پیام/.