رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در گفت‌وگو با فارس:
تدوین برنامه ریشه کنی بی سوادی در کشور/ساختار نظام آموزشی نهضت اصلاح شد

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه در سال 90 برنامه‌ای برای ریشه‌کنی بی‌سوادی در گروه ۱۰ تا ۴۹ سال کشور تدوین شد، گفت: ساختار نظام آموزشی نهضت سوادآموزی اصلاح شد.

خبرگزاری فارس: تدوین برنامه ریشه کنی بی سوادی در کشور/ساختار نظام آموزشی نهضت اصلاح شد

علی باقرزاده، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به شعار امسال که از سوی مقام معظم رهبری «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» نامگذاری شده است، اظهار داشت: هر کسی که عمرش را در مسیر علم و دانش سپری می‌کند، می تواند شرایطی را فراهم کند تا در آینده خیلی نزدیک کالای با کیفیت و در طراز مردم کشور تولید شود و این هم امکان‌پذیر نیست مگر اینکه پله‌‌های ترقی علم و دانش را پشت سر هم طی کند و با توسعه فناوری و علوم جدید، امکان خدمت‌رسانی در طراز بالاتر و امکان تولید کالای باکیفیت در شأن و اندازه مردم ایران را به ارمغان بیاورد و در خدمت خانواده‌ها و آینده کشور قرار دهد.

وی ادامه داد: فرهنگیان در پرورش استعدادهای فطری و شکوفایی توانمندی‌های ذاتی دانش‌آموزان بسیار مؤثر هستند؛  سابقه آموزش و پرورش و تلاش معلمان در کشور ایران و خیلی از کشورهای دیگر نشان داده است که اگر آموزش و پرورش با تمام اجزا و عناصرش در مسیر خدمت به مردم و توسعه و آبادانی همه جانبه کشور قرار گیرد، شاهد پیشرفت کشور در تمام ابعاد خواهیم بود.

باقرزاده با بیان اینکه خانواده‌ها هم رکن اصلی هستند، اضافه کرد: در سند تحول بنیادین، آموزش و پرورش نوین را بر پایه ۳ رکن اصلی می‌بینند که شامل حکومت، آموزش و پرورش (مدرسه) و خانواده است؛ مدرسه با همه عناصر و ارکانش و فناوری‌های آموزشی، حکومت با همه آورده خودش و جهت‌گیری‌های درست دادن و خانواده با همسویی با جریان تربیت، سه رکن هستند.

وی افزود: امروزه به ثابت شده است که اگر خانواده همسو و هم‌راستا با مسائل تربیتی و آموزش کشور باشد، هم ماندگاری تغییرات یادگیری در افراد بیشتر است و هم وصول به هدف‌ها، زمان، منابع و انرژی کمتری می‌برد.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: آینده برای کشور ما، جامعه ما و ملت ما بسیار روشن و درخشان است و انشاءالله وعده خداوند برای حکومت در دنیا و برتری بر همه ملت‌ها به زودی تحقق پیدا خواهد کرد.

وی به فعالیت های نهضت سواد آموزی در سال 90 اشاره کرد و بیان داشت: در مجموعه سوادآموزی چند کار مهم انجام دادیم که مهمترین آن، برنامه‌ای برای ریشه‌کنی بی‌سوادی در گروه ۱۰ تا ۴۹ سال کشور تدوین شد؛ واحدهای انسانی و شهرستانی نهضت سوادآموزی در آموزش و پرورش ادغام شد تا بتوانیم همه ظرفیت‌های آموزش و پرورش را برای این هدف متمرکز کنیم.

باقرزاده ادامه داد: کتاب‌ها، مواد درسی، برنامه درسی و مواد آموزشی را متناسب‌سازی کردیم و ساختار نظام آموزشی اصلاح شد ضمن اینکه دوره تحکیم در ساختار نهضت سوادآموزی پیش بینی شد و حدود ۲۰۰ ساعت برای آن در نظر گرفته شد.

وی با بیان اینکه بیش از ۲۰ هزار نفر از آموزشیاران نهضت سوادآموزی استخدام شدند، افزود: مابقی آموزشیاران هم سازماندهی شدند و در خدمت آموزش و پرورش قرار گرفتند؛ برای پایان سال نیز لوح تبریک سال جدید به علاوه مبلغ ۱۰۰ هزار تومان هدیه وزیر آموزش و پرورش و سازمان نهضت سوادآموزی به همکاران پیش بینی شد که مبلغ در حال پرداخت است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی اضافه کرد: آن شکاف و فاصله که بین سوادآموزی و آموزش و پرورش احساس می‌شد چه به لحاظ اداری و چه به لحاظ تشکیلاتی و سازمانی، به حداقل رسید، ضمن اینکه به اطلاعات اسمی جامعه هدف دست پیدا کردیم و تلاش کردیم آمار نسبتاً دقیقی به همراه مشخصات آنها داشته باشیم.

وی عنوان کرد: ما از سال ۹۰ در مجموعه سوادآموزی کاملاً راضی هستیم و این به معنی از خود راضی بودن، نیست بلکه کار مهمی انجام گرفته و اقدامات انجام شده نسبت به سال‌های گذشته بی‌نظیر بوده است.

انتهای پیام/