برگزاری جشن نوروز در کی‌یف

خبرگزاری فارس: مراسم جشن نوروز به صورت مشترک بین سفارتخانه‌های ایران، تاجیکستان و افغانستان در کی‌یف پایتخت اوکراین برگزار شد.

خبرگزاری فارس: برگزاری جشن نوروز در کی‌یف

به گزارش خبرگزاری فارس، مراسم جشن نوروز به صورت مشترک بین سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران، تاجیکستان و جمهوری اسلامی افغانستان در محل دانشگاه مائوپ با حضور مقامات و نماینده وزارت امور خارجه اوکراین و ایرانیان مقیم این کشور برگزار شد.

اکبر قاسمی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کی‌یف در این مراسم با اشاره به جایگاه نوروز در تاریخ و فرهنگ کشورهای فارسی زبان، اظهار داشت: نوروز به عنوان میراث مشترک فرهنگی کشورهای آسیای میانه، آسیای غربی، آفریقا، بالکان و آمریکای شمالی، جایگاه والا و ارزشمندی در ساخت تمدن بشری داشته است.

وی افزود: هر چند این سنت پسندیده ریشه در اندیشه‌های ایرانی داشته و همواره مبتنی بر ارزش‌های الهی، الگوهای خود را بنا نهاده، ولی امروز در جای جای کشورهای مختلف جهان به مثابه یک پدیده نیکو، آثار و نشانه‌های نوروز را در شهرهای شیراز، تبریز، اصفهان، هرات، مزارشریف، دوشنبه، باکو، تیرانا، دهلی نو، کشمیر، تبت، سمرقند، بخارا و بسیاری مکان‌های دیگر می‌یابیم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به بعد جهانی نوروز خاطر‌نشان کرد:سنت نوروز پس از تصویب قطعنامه 23 فوریه در سال ۲۰۱۰در مجمع عمومی سازمان ملل یک رویه و رویکرد درخشنده را برای برقراری صلح و عدالت نمایان می‌کند.

قاسمی اظهار داشت: نوروز به لحاظ معنوی آموزه‌ها و پیامدهای فراوانی را به جهانیان ارائه می‌کند و به همگان می‌آموزد که حال که طبیعت با رویش نو طراوت و نشاط جدید را آغاز می‌کند، انسان‌ها نیز با رویش و رفتار جدید کینه‌ها و نفرت‌ها را کنار گذارده و از صلح، دوستی، محبت، عدالت و حقیقت جویی پیروی کنند.

"پیلایف" معاون دانشگاه مائوپ نیز در این مراسم به تمدن ایران و نقش پارسیان در تکوین ارزش‌های متمدنانه بشری اشاره کرد.

انتهای پیام/ش